• Historia szkoły

        •  

          Historia powstania Szkoły Podstawowej w Cypriance sięga końcówki lat pięćdziesiątych. W dniu 5 października 1957 roku w Cypriance zorganizowane zostały dwie najmłodsze klasy szkoły podstawowej: pierwsza i druga — stanowiące filię Szkoły Podstawowej w Fabiankach. Inspektor szkolny, Stanisław Kurowski, powierzył nauczanie w nich nauczycielce Adeli Królikowskiej. Do klasy pierwszej uczęszczało dwadzieścioro dzieci, a do klasy drugiej — szesnaścioro. Dzieci uczyły się w izbie w wynajętej od pana Bartoszewskiego. Jak zapisała w kronice Adela Królikowska: „Izba ciemna, zimna, warunki pracy bardzo ciężkie”.

          W roku szkolnym 1958/1959 szkoła w Cypriance stała się samodzielną rozwojową jednostką, w której zorganizowano cztery klasy. Początkowo dzieci uczyło tylko dwóch nauczycieli: Jadwiga Korpal oraz Adela Królikowska, której powierzono również kierownictwo szkoły. Dwie młodsze klasy mieściły się w izbie przedszkola Cukrowni „Chełmica", a starsze w wynajętej izbie od pana Wincentego Dominiaka.

          W roku szkolnym 1959/1960 szkoła w Cypriance miała już pięć klas i nowego nauczyciela: Zofię Czerską (z domu Przybyszewską).

          W następnym roku szkolnym zorganizowano nauczanie w klasie szóstej. Nową izbę lekcyjną wynajęto w Cypriance u Marii Sławińskiej. Zatrudniona została wtedy Irena Kurant (z domu Sławińska).

          W latach szkolnych: 1961/1962 oraz 1962/1963 uczniowie uczyli się w izbie wynajętej u M. Wiśniewskiej, w przedszkolu. Zatrudniono też nowych nauczycieli: Lucynę Brodzińską i Honoratę Stawisińską.

          W roku szkolnym 1963/1964 w szkole po raz pierwszy zorganizowano klasę siódmą. Nową izbę wynajęto u Wincentego Królikowskiego. Szkoła posiadała siedem klas w pięciu wynajętych pomieszczeniach. Odległość między nimi wynosiła ponad kilometr. Mimo trudnych warunków nauczania systematycznie wzrastała liczba klas i uczniów, których marzeniem była nauka w jednym budynku szkolnym.

          W roku szkolnym 1964/1965 plany i marzenia o wybudowaniu szkoły stały się realne. W dniu 2 maja 1965 roku wmurowano akt erekcyjny pod budowę szkoły.

          W roku 1966/1967 pracę rozpoczął Marian Rozwora.

          W historii szkoły dzień 13 lutego 1966 roku był dniem niezwykłym. W tym dniu odbyło się uroczyste otwarcie nowej szkoły - pomnika wzniesionego w programie oświatowym w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego. W mroźny, wietrzny dzień zaproszeni goście oraz mieszkańcy z okolicznych wsi zapełnili jasne korytarze szkoły, w której kierownikiem była w dalszym ciągu Adela Królikowska, przewodniczącym komitetu rodzicielskiego Wojciech Królikowski, a dyrektor cukrowni pan Z. Czerniak przewodniczącym powołanego z ramienia Cukrowni „Chełmica” Komitetu Opiekuńczego. Cukrownia Chełmica opiekowała się szkołą i wspierała ją przez wiele lat, aż do momentu jej likwidacji. Kuratorium Okręgu Szkolnego Bydgoskiego w Bydgoszczy ustaliło dla Szkoły Podstawowej w Cypriance nazwę „Szkoła Podstawowa im. Bojowników o Wolność i Demokrację w Cypriance”.

          W nowej, jasnej szkole uczniowie odnosili swoje pierwsze sukcesy. Wzięli udział w Konkursie "Recytacji Prozy i Poezji Radzieckiej”. W eliminacjach powiatowych zajęli Il miejsce. Prężnie działało koło taneczne, które osiągało sukcesy na terenie powiatu.

          Rok szkolny 1966/1967 to czas kolejnych zmian w historii szkolnictwa. Po raz pierwszy w szkołach podstawowych pojawiła się klasa ósma. W szkole w Cypriance do klasy ósmej uczęszczało piętnaścioro uczniów. Przybyli też nowi nauczyciele: Zofia i Stanisław Szczepkowscy oraz Elżbieta Kurowska. Kierownik Adela Królikowska pracowała w szkole do września 1969 roku, do momentu przejścia na emeryturę. Jej następcą został Marian Rozwora, który prowadził szkołę do stycznia 1972 roku, do momentu przejścia na stanowisko gminnego dyrektora w Fabiankach. Po nim obowiązki dyrektora szkoły do 30 sierpnia 1973 pełnił Stanisław Szczepkowski.

          Rok szkolny 1973/1974 zainaugurował nowy dyrektor Stefan Szczerbiak, który pełnił to stanowisko do 31 sierpnia 1985 roku. W tych latach w szkole wiele się zmieniło: przebudowano zaplecze kuchenne, powstało boisko do piłki ręcznej i ogrodzenie, a także izba pamięci. Od stycznia 1976 roku Szkoła Podstawowa w Rachcinie stała się filią szkoły w Cypriance. Dzieci z klas I - Ill uczyły się w Rachcinie, zaś uczniowie klas IV-VIII przywożeni byli na zajęcia do szkoły w Cypriance. Liczba dzieci w szkole w tych latach była bardzo wysoka, dlatego zajęcia odbywały się na dwie zmiany. Mimo tych trudności uczniowie odnosili sukcesy. Liczne sukcesy na szczeblu chorągwi włocławskiej odnosili harcerze, zrzeszeni w drużynie harcerskiej im. mjr Hubala, którą powołała do życia i przez wiele lat prowadziła Janina Szczerbiak. Zuchy zdobywały swoje pierwsze sprawności pod opieką Barbary Jetter. W następnych latach przygodę z harcerzami kontynuowała Jadwiga Wójcik.

          W dniu 1 września 1985 roku dyrektor szkoły Stefan Szczerbiak przeszedł na - emeryturę, a uroczystego otwarcia roku szkolnego dokonała nowa dyrektor, Irena Kurant, która była związana z tą szkołą niemalże od jej powstania. 10 maja 1986 roku szkoła obchodziła uroczyste dwudziestolecie  otwarcia nowego budynku. 5 października 1988 roku miała miejsce wielka uroczystość — Zarząd Wojewódzki ZBoWiD przy ogromnym zaangażowaniu gminnego koła ZBoWiD ufundował szkole sztandar. W świetlicy Cukrowni Chełmica odbyła się uroczystość, podczas której dominowały treści patriotyczne zaprezentowane przez uczniów w występie artystycznym. Szkoła w Cypriance była pierwszą ze szkół w gminie Fabianki, która miała swój sztandar.

          W roku szkolnym 1986/1987 Cukrownia Chełmica podarowała dzieciom pierwszy kolorowy telewizor. Było to ważne wydarzenie w życiu społeczności uczniowskiej. Uczniowie mieli możliwość oglądania programów edukacyjnych.

          Irena Kurant prowadziła szkołę do końca sierpnia 1991 roku. Po przejściu na emeryturę, podobnie jak Stefan Szczerbiak, nie zerwała kontaktów ze społecznością szkolną. W dalszym ciągu z wielką pasją prowadziła lekcje języka polskiego.

          1 września 1991 roku, po raz pierwszy z konkursu, stanowisko dyrektora szkoły objął Edward Mańkowski — wieloletni nauczyciel matematyki i wychowania fizycznego w naszej placówce. Szkoła w tym czasie przeżywała wyż demograficzny. W związku z tym zaistniała potrzeba przeprowadzenia radykalnych zmian. Zaadoptowano pomieszczenia kuchenno-gospodarcze na oddział przedszkolny, zabudowano fragment korytarza z przeznaczeniem na bibliotekę. W zabudowanej części głównego wejścia utworzono zaś szatnie, co zmieniło zupełnie front szkoły. Dzięki ogromnym staraniom i dużemu zaangażowaniu Edwarda Mańkowskiego ówczesny Wójt Gminy Fabianki — Zygmunt Bałuta wyraził zgodę na adaptację pomieszczenia byłego kina zakładowego po Cukrowni Chełmica na salę gimnastyczną,  z której korzystali nie tylko uczniowie, ale również środowisko lokalne. Stary budynek przysparzał dużo problemów, ale nie przeszkadzało to sportowcom ze szkoły w odnoszeniu sukcesów na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Dla uczniów było ogromnym wyzwaniem pokonanie odległości około jednego kilometra na zajęcia wychowania fizycznego. Z czasem w sali gimnastycznej udało się również zorganizować siłownię z odpowiednim wyposażeniem. Edward Mańkowski w 1994 roku przeszedł na emeryturę. Nie zerwał jednak kontaktów ze szkołą. Od 1995 roku, po powstaniu Uczniowskiego Klubu Sportowego „Cyprianka” działającego przy szkole, trenuje dzieci i młodzież, odnosząc wielkie sukcesy. Trener Edward Mańkowski, za zasługi w działalności na rzecz upowszechniania i rozwoju sportu, otrzymał z rąk Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, Srebrny Krzyż Zasługi.

          W 1994 roku w wyniku przeprowadzonego konkursu, stanowisko dyrektora objęła Wiesława Wyczachowska — córka Stefana Szczerbiaka, która prowadzi szkołę do dziś. W ciągu kolejnych lat oblicze szkoły bardzo się zmieniło.

          W 1995 roku z inicjatywy Mariusza Mańkowskiego - nauczyciela wychowania fizycznego, i Edwarda Mańkowskiego, powstał przy szkole Uczniowski Klub Sportowy „Cyprianka”. Klub istnieje do dnia dzisiejszego, a jego zawodnicy są trenowani przez: Edwarda Mańkowskiego, Mariusza Mańkowskiego i Piotra Jettera. Kontynuuje on sportową tradycję szkoły, która do dzisiaj przynosi sukcesy naszym szkolnym sportowcom na szczeblu powiatu, województwa i kraju. Należy również tutaj wspomnieć o ich udziale w spotkaniach międzynarodowych.

          W 1996 roku świętowaliśmy uroczysty jubileusz trzydziestolecia otwarcia nowej szkoły. Jeszcze wtedy nosiła ona imię Bojowników o Wolność i Demokrację, a uroczystości towarzyszył sztandar ufundowany przez ZBoWiD.

          W 2000 roku w wyniku wielkiej reformy w oświacie, Dyrektor Szkoły, po raz ostatni żegnała uczniów klasy ósmej oraz klas szóstych. Publiczna Szkoła Podstawowa w Cypriance stała się placówką sześcioklasową. Dzięki wysokim kwalifikacjom kadry pedagogicznej i jej zaangażowaniu zawodowemu, uczniowie szkoły mogli dalej realizować rozmaite pasje i odnosić sukcesy w wybranych dziedzinach. Po upadku Cukrowni w Chełmicy szkoła nie była już wspierana przez żaden zakład opiekuńczy.

          W 2000 roku dzięki przychylności Samorządu Gminy Fabianki oraz ówczesnego Wójta, Zygmunta Bałuty, powstała przy szkole świetlica socjoterapeutyczna oraz gabinet logopedy. Obecnie świetlica ta nosi nazwę Świetlicy wsparcia dziennego, a dzieci przebywają tam pod opieką do godziny 18.00. W tym czasie przeprowadzono również modernizację budynku.

          W 2005 roku zabudowano boczne wejście, a we wnęce powstał tak bardzo oczekiwany sekretariat i gabinet dyrektora.

          W 2009 roku zapadła jedna z najważniejszych decyzji, która dotyczyła rozbudowy placówki. Zaplanowano budowę hali sportowej, siłowni, pięciu klas lekcyjnych, przestronnych szatni dla uczniów i dzieci z oddziału przedszkolnego oraz zaplecza sanitarnego.

          W dniu święta Edukacji Narodowej 14 października 2010 roku odbyła się uroczystość otwarcia nowej części szkoły. W tym też dniu Publiczna Szkoła Podstawowa przybrała nowe imię – imię Orła Białego. Społeczność uczniowska otrzymała także nowy sztandar, materialny symbol najwyższych wartości, honoru i tradycji, rozpoznawalny znak całej szkolnej społeczności. Wydarzenie to stało się wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Wśród licznych sponsorów podkreślić należy ogromny wkład Rady Sołeckiej oraz wszystkich mieszkańców wsi Cyprianka oraz Chełmicy.

          W dniu 4 czerwca 2016 roku obchodzono w szkole uroczysty Jubileusz 50 - lecia  otwarcia szkoły.